Forum - tematyczne

Domy drewniane

Witam, ta kategoria powstała z myślą o gromadzeniu pożytecznych i sprawdzonych informacji dotyczących tematyki - Domy z Drewna. Wszystkie ważne dane opisujące zagadnienia budowy domów z drewna będą sie tutaj sukcesywnie pojawiac. Planujemy również publikowac opinię Państwa apropo firm budujących domy drewaniane, doświadczenia związane z kolejnymi etapami budowy domu - od projektu, pooprzez kolejne kroki realizacji - fundamenty, ściany, stropy, szkielet aż po więźbe dachową oraz wykończenie wnętrza.


Domy z drewna szkieletowe - materiały

Domy z drewna szkieletowe - materiały

Domy drewniane szkieletowe - materiały na konstrukcję budynku

Najczęściej spotykanym materiałem używanym podczas budowy domów z drewna wykonywanych w technologii szkieletowej jest sezonowane drewno z sosny. Jeśli chodzi o ściany to najczęściej wykonuje się ich poszycia z płyt OSB, sklejki i innych drewnopochodnych płyt budowlanych (np. płyty V). Takim samym materiałem budowlanym wykonuje się poszycia stropów. Poszycia ścian wewnętrzych można z równym sukcesem pokrywać płytami gipsowo-włóknowymi, są równie dobre. Do materiałów konstrukcyjnych stosowanych do budowy domów z drewna w lekkiej technologi szkieletowej używa się również drewna świerkowego - głównie na potrzeby konstrukcyjne słupków ściennych. Materiał stosowany (czyli drewno) z którego ma powstać konstrukcja domu szkieletowego powinno odpowiadać i podlegać obowiązującym w naszym kraju wszelkim normom - głównie wytrzymałościowym. Współczesna technologia szkieletowa wymaga użycia drewna szuszonego w sposób komorowy (dopuszczalna wilgotność finalna drewna 18-20 procent), którego wszystkie cztery płaszczyzny są strugane natomiast wszystkie jego krawędzie są z kolei fazowane lub zaokrąglane. Dobre drewno sosnowe konstrukcyjne powinno być pozbawione kory, nie nosić znamion zbutwienia i pęknięć oraz być pozbawione sęków nie mówiąc o widocznych śladach działalności szkodników drzewnych.

Domy z drewna szkieletowe - materiały

Drewno konstrukcyjne stosowane w budowie mieszkalnych i nie tylko domów drewnianych szkieletowych musi posiadać odpowiednią deklarację zgodności określającą jego kwalifikację budowlaną w odniesieniu to zaostrzeń określanych przez polskie normy. Tarcica drewniane konstrukcyjna musi mieć zapewnienie producenta że spełnia normy z zakresu klas KG, KW i według normy PN-82/D-94021 6 Tarcica iglasta konstrukcyjna sortowana metodami wytrzymałościowymi.

Domy drewniane szkieletowe - normatywne wymiary drewna konstrukcyjnego stosowanego w budownictwie:

Budownictwo szkieletowe lekkie funkcjonuje w oparciu o konstrukcję wymiarowaną, stosowaną wg standardów kanadyjskich (jest to system metryczny) czy amerykańskich (system amerykański). Standardowe wymiary elementów konstrukcyjnych: Słupki ścian, belki stropowe i inne elementy konstrukcyjne (np. elementy nośne konstrukcji dachu) stosować można prefabrykowane belki tzw. dwuteowniki wytworzone z prefabrykatów drewnopodnych. Oczywiście również wszystkiee lementy konstrukcyjne domu z zastosowaniem belek dwuteowych muszą być wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi wymogami wytrzymałościowymi, które również opisuje i uściśla Polska Norma. Stopy belek 2-T`owych mogą być wykonane z drewna litego lub w technice LVL - natomiast "środniki" belek wykonać można z płyt drewnopochodnych (OSB).

Materiały budowlane płytowe stosowane na poszycia domów szkieletowych z drewna.

Domy drewniane szkieletowe pokrywa się płytami wykonanymi z materiałów które charakteryzują się odpornością na wilgoć. Bowiem wilgoć właśnie najbardziej oddziałuje na ściany zewnętrzne domu, poszycia stropów domu oraz na dach budynku. Dlatego do budowy drewnianych domów szkieletowych używa się płyt drewnopochodnych takich jak płyta OSB/3, płyta V100 (jest to drewnopochodna płyta wiórowa). Z dużym powodzeniem można stosować również inne materiały takie jak specjalna budowlana wodoodporna sklejka czy hybrydy wióro-gipsowe.

Skomentowali:

Na poszycie domu z drewna wybrałem wodoodporną płytę OSB (zielona) - różnej grubości - nie wymaga impregnacji - polecam
~Lucjan
Płyta OSB jest najbardziej uniwersalnym materiałem na pokrycie domów drewnianych.
~szczep_90
Też jestem zwolenniczną domów drewnianych. Razem mężem dwaj lata temu mieliśmy w planach budowę naszego nowego domu. Zastanawialiśmy się ospale powyżej technologią. Na początku pył byc szopa w konstrukcji standardowej alias przesądzony pustaka ekologicznego i cegły . Jednak nasi znajomi którzy ostatnio się wybudowali , polecili nam abyśmy wybrali choć budynek drewna. Cenowo wyszło wiele taniej , tak jak jest posry projektów domów na nasyzm rynku . Domy z drewna w cenie 2 tysięcy złotych można przebierac w projektach . dzięki temu doszlismy kompromisu jesli chodzi o propozycja - został kochaś zmodyfikowany w dozwolonych granicach a architekt maleńko go dopasował ułożenia działki ( między innymi część garażu ) . jesteśmy zadowoleni ..enie 2 tysięcy złotych można przebierac w projektach . Dzięki temu doszlismy kompromisu jesli chodzi o propozycja - został kochaś zmodyfikowany w dozwolonych granicach a architekt maleńko go dopasował ułożenia działki ( między innymi część garażu ) . Jesteśmy zadowoleni .

Domy z drewna - Wymagania techniczno-montażowe

Domy z drewna - Wymagania techniczno-montażowe - poniżej link do dalszej podstrony
Kliknj aby przejśc dalej >